Doğal Taş Yer Döşemesi Kullanmanın Avantajları

İster ticari bir inşaat projesi, isterse konut projesi olsun, yer döşemesinin birçok avantajı bulunuyor. Doğal taş döşemenin harika bir seçim olarak ortaya çıktığı yer burasıdır.

Doğal taş, mutfaklarda, işyerlerinde ve duvar kaplamalarında, yer döşemelerinde, fayanslarda ve mutfak tezgahlarında yaygın olarak kullanılan bir üründür. İç mekanlarınızı değiştirmek için muhteşem renk, stil ve kaplama seçenekleri arasından seçim yapabilirsiniz.

Doğal Kireçtaşı karolar çok fazla karaktere ve zerafete sahiptir, bu yüzden salonlarda, mutfaklarda, yemek odalarında, banyolarda ve kış bahçelerinde çok popülerdir.

Ağırlığına rağmen, doğal taşlar kırılgan, gözenekli bir kayadır, çatlama ve kırılmaların yanı sıra kumdan kaynaklanan aşınma ve çizik hasarlarına eğilimlidir. Gözenekli yapısı nedeniyle, kireçtaşı lekeleri hızla emer ve kir ve tozun yerleşimini önlemek için düzenli olarak sızdırılmaz hale getirilmelidir. Ayrıca, yoğun trafik alanları için kireçtaşı tavsiye edilmez ve kırılmaya neden olabilecek kırılgan şeylerin düşmesini önlemek içinde dikkatli olunmalıdır.

Kireçtaşı Doğal Taş Kullanmanın Avantajları

Kireç Taşı Döşeme Nedir?

Kireçtaşı, aragonit ve kalsit gibi kalsiyum karbonat içeren minerallerden oluşan tortul bir kayayı ifade eder.

 • Üç çeşit traverten vardır: Kaya benzeri traverten, Blob benzeri yükseltilmiş yamalar ile olitik ve görünür fosil parçaları ile fosilli.
 • Döşeme dayanıklılığı, özellikle yoğun trafik alanları için bir döşeme yüzeyi seçerken kritik öneme sahiptir. Neyse ki, kireçtaşı oldukça sağlamdır.
 • Fayans yüzeyini korumaya yardımcı olan ve onları lekelerden uzak tutan ve aynı zamanda temizliğini kolaylaştıran yüzey kapatıcılarla perdahlanmıştır.

Kireçtaşı döşeme hem iç hem de dış mekanlarda döşenebilir ve mükemmel bir doğal yüzey sağlar. Bu şekilde düzenlendiğinde, ev ve bahçeyi birbirine bağlayan fevkalade kusursuz bir estetik üretebilir. Bu popüler görünümü elde etmek için kireçtaşının dona karşı dayanıklı olduğundan emin olun ve daha kalın bir formatın mevcut olup olmadığına bakın. Ayrıca, başka bakımları da göz önünde bulundurmalısınız.

Renk, hem estetik hem de bakım açısından her alanda önemli bir konudur. Kalabalık bir koridor gibi yoğun yaya trafiği olan bir alan için son derece hafif, eşit renkli bir kireçtaşı döşeme seçerseniz, işaretler daha görünür olacaktır. Bakımı minimumda tutmak istiyorsanız, çizme izlerini ve pati izlerini gizlemek için renk çeşitliliğine sahip daha sıcak bir ton düşünmelisiniz.

Kireçtaşı Mutfak Yer Döşemesi

Kireçtaşı Döşeme Çeşitleri ve Kaplamaları

Birçok fayans kenarı çeşidinden başlayarak, kireçtaşı döşeme işlemleri söz konusu olduğunda dikkate alınması gereken çok şey var. Küçük bir özellik gibi görünebilir, ancak büyük ölçüde farklı bir görünüme neden olabilir. Aşağıdakiler birincil seçenelerdir:

Kare Kenar – Bu kireçtaşı karolar şık ve modern bir görünüm için mükemmeldir.

Eskitme Kenar: Eskitme kenarlı kireçtaşı kaplama, aşınmış, geleneksel bir görünüm kazandırır.

Kırık Kenar: Kırık kenarlı karolar, kireçtaşı döşemeye göre daha az eşit bir kenara sahiptir.

Yastıklı Kenar: Yastıklı kenar karoları, çoğunlukla kaldırım taşlarında görülen kavisli ve sertleşmiş bir kenara sahiptir.

Pahlı Kenar: ‘Yivli’ bir kenar, belirli taşları ufalanmaya karşı korur; mermerde daha yaygın olan ancak genellikle kireçtaşı döşemede kullanılan temiz ve modern bir görünüm ortaya çıkarır.

 

Kireçtaşı Doğal Taş Döşemenin Birincil Faydaları

Çeşitli Renkler ve Stiller

Kireçtaşı, açık gri, krem, bej, sarı ve kahverengi gibi çok çeşitli toprak tonlarında gelir. Ayrıca damarlanma ve beneklenme gibi çeşitli varyasyonların yanı sıra honlanmış, parlak ve deri gibi final seçenekleriyle de mevcuttur.

Kireçtaşı genellikle klasik bir kare karo düzenlemesi ile döşenir, ancak estetik entrika için kireçtaşı karo, muhteşem bir karışık versailler tasarımı veya daha modern bir şerit deseni ile de kurulabilir.

Dayanıklılık

Kireçtaşı, çoğu doğal taş gibi son derece dayanıklıdır. Kayda değer aktivitede bile kireçtaşı döşeme aşınmaz, ancak nispeten yumuşak bir dokunuş hissi verir. 5000 yıldan fazla bir süredir zamana direnen devasa kireçtaşı binalar olan büyük Giza Piramitlerini bir düşünün.

Giza Pramidi Doğal Taş

Zamansız Zerafet

Kireçtaşı inşaatta binlerce yıldır kullanılmaktadır ve uzun süredir popülerliğini göstermektedir. Tüm renk ve şekillerdeki kireçtaşı, her dekoru tamamlayan geleneksel ancak modern bir görünüme sahiptir.

Mülkünüze Kattığı Değer

Doğal taş döşeme, alıcılar uzun ömürlülüğünün, çekiciliğinin ve bakım kolaylığının tadını çıkardığı için yüksek talep görmektedir. Yeni döşeme seçerken mülkünüzün piyasa değerini göz önünde bulundurun. Kireçtaşının porselen karo üzerinde belirgin bir faydası vardır. Taş, potansiyel alıcıları çekmesini garanti eden çarpıcı bir döşeme seçeneğidir.

Doğaltaş Yer Döşemesi

Çok Yönlü Doğal Taş

Doğal taş olduğu kadar çok yönlü olan birkaç döşeme çözümünden biridir. Kiteçtaşı, geleneksel hafif toprak tonları ile her türlü dekoru tamamlarken, aynı zamanda hem güzel hem de topraklı zemin kaplamaları için evinizde sıcak ve doğal bir görünüm kazandırıyor.

Kireçtaşı, özel gereksinimlerinize uyacak şekilde çeşitli boyutlarda, renklerde, desenlerde ve yüzeylerde mevcuttur. Banyo, mutfak tezgahı, yemek odası, koridor, fuaye, denizlik ve hatta veranda veya havuz kenarı gibi evin herhangi bir yerinde de kullanılabilir.

Her türlü doğal taş çeşitlerini, Gramer Stones’dan temin edebilirsiniz. Geniş doğal taş ürün kataloğumuzu inceleyin, kararınızı verin ve en iyi fiyat teklifimizi değerlendirmek için bizi arayın!

Doğal Taş Yer Döşemesi Kullanmanın Avantajları” yazısında 2 düşünce

 1. Betül PAy diyor ki:

  merhaba,

  İTÜ Peyzaj mimarlığı 3. sınıf öğrencisiyim. Peyzaj tasarımlarında kullanılan malzemeler hakkında bilgi almak için yazıyorum. Geri dönüşş yapabilirseniz çok mutlu olurum.

  Teşekkürler,

  • Gramer Stones diyor ki:

   Betül hanım Merhaba,
   Peyzaj tasarımlarında kullanılan malzemeler oldukça çeşitlidir ve genellikle tasarımın amaçlarına ve uygulama alanına bağlıdır. Bazı yaygın peyzaj malzemeleri şunlardır:

   Bitkiler: Peyzaj tasarımlarında bitkiler önemli bir role sahiptir. Farklı renk, boyut ve dokularda birçok bitki seçeneği mevcuttur. Örneğin, ağaçlar, çalılar, çimler, çiçekler ve yaprak döken bitkiler peyzaj tasarımlarında yaygın olarak kullanılır.

   Taşlar: Peyzaj tasarımında taşlar, doğal bir görünüm sağlamak için sıklıkla kullanılır. Farklı boyutlarda, şekillerde ve renklerde taşlar mevcuttur. Örneğin, bahçe patikaları, çevre duvarları ve su özellikleri için taşlar kullanılabilir.

   Ahşap: Ahşap, peyzaj tasarımlarında doğal bir görünüm sağlamak için kullanılabilir. Bahçe mobilyaları, ahşap pergolalar ve çitler, bahçelerde yaygın olarak kullanılan ahşap öğelerdir.

   Sular: Peyzaj tasarımında su özellikleri, göletler, şelaleler ve fıskiyeler, bahçelerde özellikle de büyük bahçelerde kullanılabilecek unsurlardır.

   Aydınlatma: Bahçeleri geceleyin kullanmak isteyenler için aydınlatma çok önemli bir rol oynar. Farklı boyutlarda lambalar, spot ışıkları ve ışık halkaları gibi aydınlatma çözümleri peyzaj tasarımlarında kullanılabilir.

   Bu sadece birkaç örnektir ve peyzaj tasarımlarında kullanılan malzemelerin listesi oldukça uzundur. Her tasarım için farklı malzemeler kullanılabileceğinden, tasarımın amacı ve bütçesi göz önünde bulundurulmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir